Podstawowe wyposażenie służb mundurowych i myśliwych

Podstawowe wyposażenie służb mundurowych i myśliwych

16 marca 2022 Off Opublikował(a) Redakcja

Kamizelki ochronne są podstawą wyposażenia w bardzo wielu sytuacjach – i to zarówno zawodowych czy sportowych, jak i tych związanych z określonym hobby. Dlatego też warto tu podkreślić, iż ten rodzaj wyposażenia to nie tylko kamizelka wojskowa czy kamizelka policyjna, ale też taka, która jest wykorzystywana do sportu lub do wypraw survivalowych. To sprawia, iż kamizelka taktyczna jest dostępna w różnych rodzajach i opcjach. Wśród tych najpopularniejszych warto wymienić kilka.

Podstawowe rodzaje kamizelek taktycznych

Jedną z najbardziej popularnych kamizelek jest kamizelka taktyczna beltkit. Ten rodzaj kamizelki charakteryzuje się dwoma podstawowymi elementami. Jednym z nich są szelki (układające się w literę H lub X), natomiast drugi to pas taktyczny. Na tym drugim są zawieszone ładownice.

Kamizelka chest rig

Kamizelka taktyczna typu chest rig pierwszy raz została wykorzystana podczas wojny w Wietnamie, ale popularnością cieszy się do dnia dzisiejszego. Ten rodzaj kamizelki składa się  z dwóch elementów – panelu z szelkami i pasów, które są zapinane na klamry. Ze względu na swoją budowę ten typ kamizelki charakteryzuje się łatwym dostępem zarówno do ładownic, jak i do innych kieszeni. Natomiast odkryte plecy umożliwiają odpowiednią cyrkulację powietrza.

Kamizelka plate carrier

Kamizelka taktyczna plate carrier często bywa nazywana pancerzem. Wynika to z tego, iż ten rodzaj kamizelki osłania nie tylko klatkę piersiową, ale też plecy. Dodatkowo posiada mnóstwo miejsca na sprzęt i akcesoria. Jej mankamentem jest natomiast mniejszy komfort noszenia. 

Który z przedstawionych rodzajów kamizelek taktycznych jest najlepszy? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od warunków, w których kamizelka ma być używana oraz od indywidualnych preferencji. Dlatego też przy wyborze konkretnego modelu warto brać pod uwagę właśnie te kwestie. 

5/5 - (86 votes)